Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

Buzdolabından Nasa’ya Hayatımızda Yazılım

Merhaba,bu yazımızda sizlerle yazılım dünyasına ufak bir giriş yapacağız. İsterseniz öncelikle yazılım nedir ne değildir onunla başlayalım.

 • TDK Bilişim Sözlüğü’ndeki tanımı: Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgiişlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü

Aslında sadece bilgisayarda değil aklımıza gelebilecek neredeyse her elektronik alet bir yazılıma sahiptir. Örneğin bir kumanda, bir dijital saat, bir buzdolabı ve daha niceleri..

Hatta ilginçtir ki gelişen teknoloji sebebiyle oldukça masum ve güvenilir duran bu yazılımlar bazen canımızı sıkabilir. Nasıl mı? İşte ufak bir örnek

” Bir hacking konferansında yapılan duyuruyla Samsung Smart Buzdolabı’nın üzerine tanımlanmış Gmail hesabına izinsiz girişe sebep olduğu ortaya çıktı. Buzdolabı üzerindeki ekranda Gmail’in Takvim kısmını gösterecek şekilde tasarlanmış.

Akıllı buzdolabı bir akıllı ev uygulaması ile cep telefonundan kontrol edilebiliyor. Uygulama iletişim kurmak için SSL kullansa bile SSL sertifikasını sağlıklı şekilde doğrulamadığı için iletişimi araya girip izleyerek Man-in-Middle saldırısı düzenlemek mümkün olabiliyor. Samsung’un buzdolabı takvim içeriğini göstermek için girdiğiniz e-posta şifresi ile sunuculara bağlanıyor, dolayısıyla aynı ağdaki herhangi bir kişi bu bilgilere erişebiliyor. Sağlıklı bir sertifika doğrulaması gerçekleştirilmemesi probleme sebep oluyor.

Araştırmacılar henüz doğru parametreler üzerinde yeterince çalışıp tamamlayamasa da, bu açık sayesinde buzdolabı üzerindeki firmware yazılımını değiştirerek zararlı yazılım yükleme imkanı da olabileceğini belirtiyorlar. Daha önce de Samsung Akıllı TV’lerin ses tanıma verilerini ve diğer bilgileri şifrelemeden internet üzerinden aktardığı ortaya çıkmıştı. Samsung konuyu araştırdığını açıklamakla yetindi. “

Kaynak:https://terramedusa.com/buzdolabi-kullanarak-e-posta-sifresi-hacklemek/ —

Demek ki her yazılım göründüğü kadar saf ve temiz değil. Hiç haberiniz olmadan buzdolabınız aracılığıyla e-posta bilgilerinize ulaşılabilir. Her ne kadar istemediğimiz bir olay olsa da..Diğer taraftan yazılımlar, günlük hayatımızı kolaylaştıran programlardır. Onlar olmazsa olmazımız.

Yazılımlar nerelerde kullanılır?

software

Kullanım Alanlarına Göre Yazılımlar:

 • Animasyon yazılımları
 • Bilim yazılımları‎
 • Dil çeviri yazılımları
 • Endüstriyel yazılımlar‎
 • Fizik yazılımları
 • Grafik tasarım yazılımları‎
 • Metin düzenleyiciler‎
 • Mühendislik yazılımları‎
 • Müzik yazılımları‎
 • Tümleşik geliştirme ortamları‎
 • İnternet yazılımları‎
 • İstatistik yazılımları‎
 • İşletme yazılımları

colormb1

Tabi ki bunlarla sınırlı değil.İlginç yazılımlarla da karşılaşabiliriz.Mesela NASA’nın yaptığı bu ilginç yazılım gibi ;

“Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın birlikte çalıştığı laboratuvarlardan birisi olan Sentient Science’nin geliştirdiği yazılım bir makinenin ne zaman çalışamaz hale gelebileceğini hesaplıyor. New York merkezli Sentient Science bu sayede makinelerin temellerini anlayarak, bu makinelerin ömrünü ve verimliliğini uzatmanın yollarını anlamak niyetinde. Makinelerin yapıldığı materyallerin ömürleri hakkında bilgiler toplayan NASA Ames Research Center ve Sentient Science’nin yarattığı yazılımın birlikteliği ile bu anlamda önemli bir adım atılmış olacak. DigitalClone adıyla bilinen projenin temellerinin 2010 yılına dayandığını da belirtmekte fayda var. Hem maliyeti düşürme hem de verimliliği artırma yönünde önemli bir katkı sağlayacak teknoloji yenilebilir materyallere yönelime de yardımcı olabilir. Şimdilik ticarî amaçla satışı yapılmayan yazılımın 2016 veya 2017 yılları içerisinde sunulması umuluyor.”

Ve son olarak açık kaynak kodlu yazılım ve kapalı kaynak kodlu yazılımlardan kısaca bahsedelim.

Nedir bu açık,kapalı kaynak kodlu yazılımlar?

 • Açık kaynak kodlu yazılım:Açık kaynak yazılım (open-source software) veya açık kaynak kodlu yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır. Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malıdır.

Açık kaynak kod yazılımlar, her alanda çözümler sunarak, kapalı kod yazılımlara karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır. Almanya, İspanya, Meksika, Brezilya, Çin, Kore, Hindistan gibi birçok ülke, kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılımlarının kullanımını benimsemiş ve bilgi toplumu stratejilerin bir parçası yapmışlardır.

 • Kapalı kaynak kodlu yazılım: Kullanılan birçok kapalı kaynak sistemleri vardır. Microsoft Windows ve Apple OS X işletim sistemleri kapalı kaynak, ve her iki platformda kişisel, sunucu ve mobil dahil olmak üzere bilgisayar bağlamlarda, çeşitli yazılım sağlarlar. Açık kaynak alternatifleri artıyor olmasına rağmen, kişisel bilgisayarlar, özellikle masaüstü bilgisayarlar,üzerinde en çok kullanılan işletim sistemleri, kapalı kaynak olma eğilimindedir.Geliştirilme şansı yoktur, ücretlidir.
 • Farklılıkları nelerdir?:Kaynak koduna erişim olması; açık ve kapalı kaynak sistemleri arasındaki tek fark değildir. Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri genellikle şirketler tarafından geliştirilen ve sadece organizasyon içinde insanlar tarafından üzerinde çalışmış olsa da, açık kaynak sistemleri geniş topluluklar tarafından geliştirilen olma eğilimindedir. Açık kaynak programları görebilir koduna sahip olduğundan, yazılım kullanıcıların ve tüketicilerin hataları tanımlamak ve hatta bunları düzeltmek mümkün. Bu nedenle, açık kaynak sistemleri genellikle daha düzenli kapalı kaynak kodlu sistemlere göre güncellenir.Açık kaynak kod yazılımlar, her alanda çözümler sunarak, kapalı kod yazılımlara karşı tüketiciye seçenekler sunmaktadır.

 

Tags: , , , , , , , ,