Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

Yapay Zeka Günlükleri-II

Yapay zekaon yıllardır bizi korkutuyor, yüzlerce filme, diziye, kitaba konu oldu. Biz de haklı olarak soruyoruz? Yapay zeka yapay zeka diye ortalığı kavurdunuz nerede bu yapay zekanız?

Bu sorunun basit cevabı şu:

Yapay zeka aslında her yerde, günlük hayatında kullandığın teknolojilerde dahi mevcut.Mesela bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi telefonundaki siri‘de, sana restoran öneren arama motorunda, arkadaşlarını bulan Facebook‘ta her yerde yapay zeka örnekleri var. Yapay zeka sürekli geliştirilmekte ve kullanım alanları da arttırılmakta.

O halde gelinen noktadaki son haberlere şöyle bir göz atacak olursak:


Bilim insanları, AİHM’de görülen yüzlerce davanın sonucunu, büyük oranda doğru tahmin edebilen yapay zeka sistemi geliştirdi.

499dab9d8e243c2c509fc9d405202bbe3316682f

BBC’de yer alan habere göre, Londra Kolej Üniversitesi (UCL), Sheffield ve Pennsylvania üniversitelerinden bilim insanlarının geliştirdiği yapay zeka sistemi, AİHM’de görülen davaların ne şekilde karara bağlanacağını yüzde 79 oranında doğru tahmin edebiliyor.

Araştırmanın başındaki UCL’den Dr. Nikolaos Aletras, çalışmanın özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) ihlali nedeniyle açılan davaların aydınlatılmasında önemli katkısı olabileceğine dikkati çekerken yakın zamanda yapay zekanın hakim ve avukatların yerini alacağını düşünmediklerini belirtti.


Sony, yapay zeka tarafından bestelenen ilk pop şarkılarını yayınladı.

Sony’nin Paris’te kurduğu Sony Computer Science Labs 1997 yılından beri müzik teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Sony, laboratuvarlarında üretilen 2 parçayı geçtiğimiz haftalarda dünyanın beğenisine sundu ve ortaya çıkan 2 pop şarkısının tamamının bestesi geliştirilen yapay zekaya ait. Flow Machines adını verdiği bir yapay zeka teknolojisi geliştiren Sony’nin bu sistemi, şarkılardan oluşan “dev bir veritabanıyla” besleniyor. “Stil transferi, optimizasyon ve etkileşim” tekniklerini kullanan sistem, istenen herhangi bir tarzda şarkı besteleyebiliyor.


Bu alandaki en büyük sorun bir teknoloji piyasaya sürüldüğü ve insanlar tarafından kanıksandığı an yapay zeka olma özelliğini yitiriyor olması.

Peki Yapay Zeka işleri kolaylaştıracak mı?

İnsanları makineleştirip makineleri insanlaştırabilecek bu teknolojik gelişmelerin önüne nasıl geçeceğimizi öğrenmezsek medeniyet tarihinin son olayı olabileceğini söyleyen ünlü fizikçi Stephen Hawking, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin yeni ‘Yapay Zeka Araştırma Merkezi’nin açılışında şunları söyledi:

“Yapay zeka yaratmanın potansiyel faydaları oldukça fazla. Bu yeni teknoloji devriminin ortaya koyacağı araçlar sayesinde, endüstrileşmenin doğaya verdiği zararı onarabileceğiz. Aynı şekilde hastalıklar ve yoksulluğun sonunu getirmeyi de amaçlayabileceğiz. Hayatımızın her alanı dönüşüm geçirecek. Kısacası yapay zeka yaratmak medeniyet tarihinin en büyük olayı olarak kayıtlara geçebilir. Ancak risklerin önüne nasıl geçeceğimizi öğrenmezsek medeniyet tarihinin son olayı da olabilir. Yapay zeka faydanın yanı sıra tehlikeleri de beraberinde getirecek. Güçlü otonom silahlar ya da bir grubun, sayıca kendilerinden daha çok olan bir kitleyi tahakküm altına alabileceği yeni yollar gibi.”

Sizce de kafa yoran bir konu değil mi? Bilişsel sürecin analizi ve anlaşılması, kopyalanmış zihnin bir şablona yerleştirilmesi ve bu süreçler sonunda klonlama, ölümsüzlük vs. gibi konuların, varoluşçu kaygıların falan gündeme gelmesi..

Son olarak, yapay zeka geniş bir konsept olduğu için birçok farklı yapay zeka tipi veya biçimi olsa da, düşünmemiz gereken kritik kategoriler yapay zekanın kapasitesine bağlı. Üç ana kapasite kategorisi var:

  1.  Yapay Dar Zeka: Bazen Zayıf Yapay Zeka olarak da isimlendirilen Yapay Dar Zeka, bir alanda uzmanlaşan yapay zekadır. Satrançta dünya şampiyonunu yenebilen bir yapay zeka var, ama yapabildiği tek şey bu. Bir hard diskte veri depolamanın daha iyi bir yolunu bulmasını söyleyin, size boş boş bakacaktır.
  2.  Yapay Genel Zeka: Bazen Güçlü Yapay Zeka veya İnsan Seviyesinde Yapay Zeka olarak da isimlendirilen Yapay Genel Zeka, her konuda bir insan kadar akıllı bir bilgisayardır.Bir insanın yapabileceği herhangi bir düşünsel aktiviteyi gerçekleştirebilecek bir makine. Yapay Genel Zekayı yaratmak Yapay Dar Zekayı yaratmaktan çok daha zor bir iştir, ve henüz başarabilmiş değiliz. Profesör Linda Gottfredson zekayı “diğer şeylere ek olarak, akıl yürütme, planlama, problem çözme, soyut düşünme, kompleks fikirleri kavrama, hızlı öğrenme, ve tecrübeden öğrenme yeteneklerini içeren genel bir düşünsel kabiliyet” olarak tanımlıyor. Yapay Genel Zeka tüm o şeyleri en az sizin kadar kolay yapabilir.
  3.  Yapay Süperzeka: Oxford’lu filozof ve önde gelen Yapay Zeka düşünürlerinden Nick Bostrom, süperzekayı “bilimsel yaratıcılık, genel bilgelik ve sosyal yetenekler dahil olmak üzere neredeyse her alandaki en iyi insan beyinlerinden çok daha akıllı olan bir zeka” olarak tanımlıyor. Yapay Süperzeka, bir insandan birazcık daha akıllı olan bir bilgisayardan milyarlarca kat akıllı olan bir bilgisayara kadar hepsini kapsıyor. Yapay Zeka konusunun bu kadar çetrefilli olmasının ve hem ölümsüzlük, hem de yok olma kelimelerinin bu yazılarda birden fazla geçecek olmasının sebebi Yapay Süperzeka.

Şu an insanlık Yapay Zekanın en düşük kapasitesini —Yapay Dar Zekayı— birçok şekilde zaptetti ve her yerde kullanıyor.

Yapay Zeka Devrimi,

Yapay Dar Zekadan, Yapay Genel Zeka aracılığıyla Yapay Süper Zekaya giden bir yol — sağ kurtulamayacağımız bir yol, ama ne olursa olsun her şeyi değiştirecek bir yol.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,