Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

Web Programlama Nedir ?

İstanbul Kültür Üniversitesi

Teoride bir web sayfanın tasarım, kodlama ve seo geliştirmesinin yapılması farklı kişiler üzerinde olması gerekse de çoğunlukla bir kod geliştiricinin az da olsa Html, Html Dom, Css ve tasarım bilgisi olması beklenir. Yine aynı şekilde bir tasarımcı biraz da olsa kod bilgisine sahip olmalıdır diye düşünüyorum. Bu bir web programcının her türlü iş alanında karşısına çıkması olasıdır. Bir kurumda çalışmakta olsanız da freelance iş yapıyor olsanız da en azından temel düzeyde kendinizi bu alanlarda yetiştirmeniz gerekir. Karşılaştığınız çoğu işte arkadaş ben sadece kod yazarım diyemezsiniz sizden bu işe takla attırmanız beklenir. Böyle olmasa dahi extra bilgiler sizi daima bir adım önde tutucaktır.

Web programlamaya başlamadan önce başlangıç düzeyi Html ve CSS bilmenizde fayda var bunun sebebine gelirsek, Web programlama dilleri size belirli sonuçlar vererek işlemleri dinamik bir şekilde yapmanıza yardımcı olur fakat bunlar yazınsal işlemler ve geri dönüşlerden ibarettir size hiç bir görsellik sağlamazlar fakat HTML, CSS gibi tasarım odaklı diller oluşturduğunuz sayfalara görsellik katacaktır. Yoksa başlı başına bir web programlama dili beyaz sayfa üzerine yazı yazmaktan farksızdır. Diyelim bunları öğrendik sonrasında ne olacak derseniz, Bir web programlama dili öğrenmeniz gerekecek revaçta olan diller ise şu şekilde; PHP, ASP, Ruby, Python, JAVA… Tabi bunlardan daha fazlası mevcut fakat şuan revaçta olan web tabanlı programlama dilleri bunlar. Fakat iş bu kadarla da bitmiyor nedeni ise şu bazı işlemleri de serverside değil de artık kullanıcının tarayıcısında yapmanız gerekiyor olabilir. Bunun içinde JavaScript bilmek şart. Peki bunların hepsini bilmem gerekir mi bir web developer olmam için diye sorarsanız hayır bilmeniz gerekmez fakat 3 kategoriden bir kategori de bir dilde uzman olduğunuzda mutlaka diğer dilleri de başlangıç seviyesinde bilmelisiniz. Diyelim ki 3 kategori de de uzmanlaştınız o zaman web developer değil full stack developer olarak anılmaya başlayacaksınız. Peki ben bu kadar dillerin başlangıç seviyesinden orta düzeye kadar eğitimlerine nereden erişebilirim diye sorarsanız size W3Schools’u şiddetle tavsiye ederim.

 

 

Bunları az çok öğrendim şimdi ne yapmalıyım diye sorucak olursanız öncelikle bu öğrendiklerinizi bilgi olmaktan çıkarmalı deneyime dönüştürmelisiniz yani öğrendiklerinizi küçük uygulama ya da projelerde kullanabilirsiniz, başlangıçta parça parça öğrendikten sonra oturun kendiniz küçük çaplı bir proje yapın içinde html,javascript ve css bulunan. Böylelikle siz aslında yola bildiklerinizi uygulamak adına çıkarsınız ancak bu süreçte karşınıza beklemediğiniz sorunlar çıkar ya da farklı fikirler ortaya çıkar böylelikle hem bu konuda sorun çözme beceriniz hem de ufkunuz genişler. Bununla birlikte aslında bir web programcının olmazsa olmaz kazanması gereken becerisi olan sorun çözme yeteneğinin nasıl geliştiğini, sorun nasıl çözülürün cevabını bulursunuz. Öyledir ki bir web programcı aslında yaptığı herşeyi, yazdığı her kodu ya da yaptığı her tasarımı birebir noktası noktasına bilmez yani ezberlemez ! Nasıl yaptığını da nasıl yapamadığını da !. Aslında bildikleri kadarınca neyi aradığını problemi ne olduğunu iyi bilir ve nerde araması gerektiğikonusunda çok hızlı yol alır çünkü web programlamayla ilgili herşeyi bilmeniz olanaksız, imkansızdır. Ve takip ettiğiniz web master forumları, bloglar, web programayla ilgili web sayfalarını takip edin. Önemli olanlardan biri de kendini sürekli güncellemek olduğundan bahsetmiştik. Bahsettiğim forumları blogları takip etmek yeterli olmamaya başlıycaktır biyerden sonra, işte bu aşamada işin içine dil bilmel giriyor 🙂 Yani öyle bülbül gibi şakımasanız da en azında nette arayacağınız konuda sadece türkçe sayfalarda arama yapmak çoğunlukla sizi sonuca götürmekte yeterli olmayacaktır. Bunun için yabancı kelimlerle arama yapmayı öğrenin bu beceriyi kazanmanız çok önemlidir. İngilizce olarak yazılmış web programlama bloglarını ya da tutorial sitelerini de takip edebilirsiniz.

 

Son olarak, Ben bir PHP Developer’ım bundan sonrasını biraz daha php hakkında örneklerle açıklayacağım. PHP ile her tür projeyi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz olur da veri saklamanız gerekirse MySQL kolaylıklarıyla ve performansıyla yanınızda olacaktır. Bunun devamında Web Programlama dilleri server tarafında çalıştığından bazı görsellikleri de JavaScript ile sağlayabilirsiniz ve son olarak tabi ki de HTML5 ile de uygulamanıza bir tasarım yapabilir veya themeforest gibi firmalar üzerinden tema satın alabilirsiniz. Bir de PHP ile yapacağınız bazı işlemlerinizi frameworkler ile kolaylaştırabilirsiniz. Tabi iş burada bitmedi bir de bunu bir hosting üzerinde yayınlamakve tüm emeklerinizi bir domain ile sunmak var bunu da bir sonraki yazımda anlatacağım. Görüşmek üzere…