Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

while True:print(“Seçim yap!”)

İstanbul Kültür Üniversitesi

Merhaba,başlıkta da belirttiğim gibi beynimiz bu döngüyü gün içerisinde 35.000 kere tekrarlıyor.Evet farkında olmayabilirsiniz ancak günde 35.000 kere seçim yapıyorsunuz.

Seçim yapmak gerçekten zor bir işe dönüşebilir.Yemek yemek için birden fazla opsiyonunuz olabilir.Bunlar içinden seçim yapmak isterken seçimlerinize nakit durumu,zamanlama gibi faktörlerde etki edebilir.Siparişinizin gelmesi uzun sürecekse ve bir yere yetişmeyi planlıyorsanız bu seçimi değiştirmek istersiniz.Ya da nakit durumunuz kısıtlıysa pahalı bir yer yerine ucuz bir yer seçersiniz,gibi gibi…Teknoloji ve tasarım dünyası da seçim yapma konusunda muzdarip..Mesela Mark Zuckerberg!

Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg,seçimlerinde azaltma yoluna gitmeyi kısmen başarmış diyebiliriz.Hergün gri bir tişört giymeyi tercih ediyor.Amacı gün içinde yaptığı seçimlerin sayısını azaltmak ve tişört konusunda seçim yapmamak.

Bilim adamları bu garip insan davranışı için bir yasa oluşturmuşlar.


Hick Yasası Nedir?

Seçim yapma süresiyle, seçenek sayısı arasındaki ilişkiyi açıklayan yasadır.
Bu yasaya göre, seçenek sayısı arttıkça seçim süresi de logaritmik olarak artıyor.Hemen bir örnek ile açıklayalım.

Bir markette yapılan deneyde bir standa 24, diğerine ise 6 farklı reçel çeşidi konuyor. 24 reçel olan stant ilgi çekiyor ve oradan geçen insanların %60’ı stant önünde duruyor fakat müşterilerin sadece %3’ü satın alıyor. 6 adet reçel bulunan stantın önünde ise insanların %40’ı duruyor ama satın alma oranı %30’lara kadar çıkıyor. Buna “Hick Yasası” deniyor. Tüketiciye çok fazla bilgi ve seçenek sunarsanız o kadar kafa karışıklığına neden olursunuz. Apple’ın Nokia ve Samsung karşısındaki başarısı Nokia’nın son yıllarda yaptığının tam tersini yapmış olmasıydı Nokia son yıllarda benzer özelliklere sahip onlarca çeşit telefon üretirken Apple yeni ürünlerinde çarpıcı değişiklikler tasarlamış ve insanlarda kafa karışıklığına neden olmamıştı.

Hick yasasının formülü şu şekilde;

 

T:zaman
n:seçenek sayısı

Yani kısaca seçenek sayısı arttıkça,seçim süreside logaritmik olarak artış göstermiş oluyor.


Seçim sayısını azaltan teknolojik gelişmeler!

 

Google Now

Sizden aldığı bilgileri kullanarak bir takım karar verme aşamalarında size yardımcı olabiliyor.Google Now’u kullandıkça ve dolaştıkça hizmet, size aramalarınızla daha ilgili sonuçlar gösteriyor. Google’ın Google Web Geçmişinizi tutmasına izin verdiyseniz, tuttuğunuz takım, son hisse verileri ve diğer içerikleri görmeye başlıyorsunuz.


Nest // Nest Labs firması 2014 yılında Nest’i,Google’a 3.2 Milyar Dolara satmıştır..

Nest aslında basit bir termostat.Ama akıllı bir termostat..

Kullanım alışkanlıklarınıza göre haftanın hangi günü, günün hangi saatinde hangi sıcaklığı tercih ettiğinizi takip ediyor ve bunu öğreniyor. Öğrenme süreci (belirtilen bilgiye göre 1-2 hafta) sonrasında sizin ayarlarınızı sizin yerinize yapmaya başlıyor. Dilerseniz öğrenme süreci yerine ekranı üzerinden ayarların nasıl olmasını tercih ettiğinizi siz de programlayabiliyorsunuz.

Dilerseniz evden çıkarken cihazı “Away” moduna alarak enerji tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Hatta bunun ötesinde Nest, üzerindeki hareket sensorları aracılığıyla sizin evde olup olmadığınızı kendisi de anlayarak “Auto Away” moduna geçebiliyor. Tabii ki öğrendiği bilgilerle eve tekrar ne zaman döneceğinizi de biliyor ve siz gelmeden evi alışık olduğunuz sıcaklığa kendisi ayarlıyor.Yine üzerindeki Nem sensörleri ile bulunduğu ortamın nem oranına göre ayarlarınızı değiştirebilmenize olanak sağlıyor.

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

2 cevap

  1. Emre Ay dedi ki:

    Çok iyi bir yazı olmuş elinize sağlık.

Yorumlar kapatıldı.