Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

Pilot Olmak İstiyorum

Öncelikle merhabalar, Aslında yazacağım makalenin bölümümüzle ilişkisi yok ama pilotluk mesleğine bakış her zaman biraz farklı olmuştur. Aşağı yukarı her çocuğun hayalidir pilot olmak fakat büyüdükçe çevresel etkenler vs derken gökyüzü hayalleri bastırılır veya unutulur. Sonrasında üniversiteye geldiğinizde tekrar bir heyecan “ya puanlara baksak bi acaba nedir ne değildir” furyası olur ama genellikle puanların çok yüksek olması yine sizi başka bir noktaya itmiştir. Bu noktadan sonra yüksek olasılıkla bir daha pilot olabilme şansı yakalayamadınız ve hayatınızdan gökyüzü silindi.Bende size bu noktadan sonra pilot nasıl olabilirsiniz bunu anlatacağım.

Öncelikle pilot kimdir, ne iş yapar, sorumlulukları nedir, bunlara biraz değinelim devamında da “peki şuan pilot nasıl olabilirim?” sorusunu yanıtlayalım.

Pilot amatörce ya da profesyonel olarak bir hava yolu aracını hareket ettiren ve yöneten kişiye verilen isimdir. Hava taşıtı pilotlar için uçak veya helikopterdir. Pilot uçuş planı doğrultusunda gerekli hazırlıklı yaparak uçuşu sorunsuz olarak yönetebilmeyi amaçlayan kişidir. Pilot harita ve rotayı inceleyerek uçuş planını hazırlar. Yakıt incelemesi yapar, inilecek alanların raporlarını inceleyerek özelliklerini öğrenir. Uçuştan belirli bir saat önce hava alanına gelen pilotlar hava durumunu kontrol eder. Gerekli hallerde şartlara uygun olarak uçuşta değişiklik yapar.Uçuştan önce uçuş ekibini, uçağın yüklemesini, teknik donanımı takip eder. Kuleden izin alır ve uçuşa hazır hale gelerek uçuşu yönetir.Uçuş anında aksaklık olursa uyguladığı planda değişiklik yapar. Uçağı indirip güvenli şekilde park ettiğinde görevini tamamlamış olur.

Çiçeği burnunda üniversite mezunu olduk ve “kendi mesleğimi icra etmeden önce pilot olabilir miyim acaba?” diye bir sorduk diyelim