Ataköy 7-8-9-10, E5 Karayolu Üzeri Ataköy Yerleşkesi, 34158 Bakırköy
info@ikumcs.com

Güle Güle WiFi Hoşgeldin LiFi

İstanbul Kültür Üniversitesi

Li-Fi henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi. Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Görünür ışık iletişimi kullananLi-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir. Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir.

Li-Fi NEDİR ?

Yeni internet bağlantı teknolojisi olarak bilinen Li-Fi, radyo dalgalarını kullanmak yerine verileri iletebilmek için görünür ışık tayfını kullanıyor. Bu yöntem ile radyo dalgalı Wi-Fi bağlantılarına göre 100 kat daha hızlı internet erişimi sağlanıyor.

İlk test olarak Estonya’nın başkenti Tallinn’de bir ofis içerisinde Li-Fi bağlantı testi yapıldı. Bu test için standart bir LED lambasına benzer bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve foto dedektör gerekmektedir.

Testi gerçekleştiren Velmenni firması, Li-Fi testini yapabilmek için uygun bir hale getirilen ampül sayesinde 1 Gbps ( saniyede 1 Gigabit ) internet hızına ulaşmayı başardı. Bu testin ardından laboratuar testleri ile bu yöntem geliştirilerek 225 Gbps ( saniyede 225 Gigabit ) kadar internet hızına ulaşılabileceği ispatlanmış oldu.

lte-li-fi
Li-Fi NE ZAMAN GELECEK ?

Şuanda test aşaması tamamlanıp geliştirme sürecine giren Li-Fi, Vellmenni yöneticisi olan Deepak Solanki tarafından yapılan açıklamada “üç yıl” içerisinde tam anlamı ile kullanılabileceğini belirtti.

İlk olarak Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılabileceği belirtilen bu teknoloji normal internet hızına göre kat kat fazla erişim imkanı sağladığı için insanların talebi bu teknolojiye çok fazla olacak gibi.

Li-Fi AVANTAJLARI NELERDİR ?

Li-Fi’nin en büyük avantajı Wi-Fi teknolojisi gibi diğer sinyallerden etkilenmeden iletişim kurması. Bu nedenle uçaklar gibi sinyallerin karışma olasılığı bulunan yerlerde de Li-Fi teknolojisi kullanılabilecek.

Ancak eksi yönü olarak da güneş ışığı sinyalini bozacağı için şimdilik dışarıda kullanılamıyor. Ayrıca bu teknoloji duvardan da geçemediği için sadece “aynı ortam” içerisinde iletişimde kalabiliyor. Tabii ki teknoloji henüz çok yeni olduğu için gelişme aşamalarında mutlaka bu sorunlara çözümler bulunacaktır.

Görünür Işık Tayfı Nedir ?

Işık tayfı, beyaz bir ışığın prizmadan geçerken kırılması ile oluşan renklerin dalga boyları ve frekanslarını sıralayarak elde etmesinden ortaya çıkmaktadır. Bu ışık tayfı insan gözü tarafından görülebildiği gibi, tayfın ortasında yer alan ışığın seçilmesi biraz zorlaşıyor.